Od wtorku (11 czerwca) w serwisie CANAL+ online dostępny będzie trzeci epizod nowego serialu dokumentalnego „Ja, Kapitan”. Tym razem przedstawimy sylwetkę dotychczasowego lidera Legii Warszawa – Josue.
Josue Pesqueira w swojej bogatej karierze reprezentował barwy dwunastu klubów. Grał m.in. w takich markach jak: FC Porto, Galatasaray Stambuł, Sporting Braga czy Hapoel Beer Szewa. W zasadzie wszędzie był kluczową postacią swoich drużyn, wpływając na ich grę. Jednocześnie notował świetne statystyki asyst i goli. Portugalczyk jest wymierającym gatunkiem piłkarza, bo spokojnie można go nazwać klasycznym rozgrywającym.
„Jo” pochodzi z biednej rodziny. Futbol był dla niego sposobem na wywalczenie lepszego życia. Często jednak popadał w konflikty, bo nie gryzł się w język.
Podobno wielcy piłkarze rodzą się w błocie. On przyszedł na świat w dzielnicy, gdzie królowały przestępczość, narkotyki i FC Porto. To właśnie dzięki piłce dostał szansę na to, by z głodu nie musieć już kraść jedzenia. By odejść od rodziny, w której nigdy nie zaznał miłości i założyć własną, choć jej również nie ominęły poważne próby. Choroba nowotworowa żony sprawiła, że był o włos od zakończenia kariery, która przecież zapowiadała się niezwykle obiecująco, bo szatnię dzielił z takimi graczami jak Pepe, Wesley Sneijder, czy Cristiano Ronaldo. Jest zarówno liderem biorącym odpowiedzialność za zespół, jak i skandalistą, któremu puszczają hamulce. To człowiek, którego nie da się jednoznacznie opisać. Ale dzięki temu serialowi, można go zrozumieć. Trzeci odcinek „Ja, Kapitan” jest skierowany nie tylko do tych, którzy kochają Josue, ale również – a może nawet przede wszystkim – do tych, którzy go nienawidzą.
– mówi Jakub Jeleński, dziennikarz CANAL+ i autor odcinka „Ja, Kapitan” z Josue.
W produkcji nie zabraknie kulisów ostatniego sezonu, widzianych oczami portugalskiego pomocnika. Pierwszy raz tak szeroko odnosi się on m.in. do głośnego aresztowania po meczu Ligi Konferencji z AZ Alkmaar (0:1) z października ubiegłego roku. Dowiemy się też, jak wygląda z jego perspektywy rozstanie z Legią. Dodajmy, że dotychczasowy kapitan warszawskiego klubu odchodzi, bo jego umowa, wygasająca 30 czerwca, nie została przedłużona. Czas spędzony w polskiej stolicy na pewno będzie wyjątkowy dla Josue w odniesieniu do całej kariery. W Legii rozegrał 130 spotkań (29 goli i 35 asyst), a więc zdecydowanie najwięcej ze wszystkich klubów, w których występował.
Poznamy ich historie, drogi, sukcesy i porażki. Przed kamerami wypowiadają się nie tylko sami kapitanowie, ale również ich najbliżsi, przyjaciele, koledzy z boiska czy byli trenerzy. Zdjęcia do serialu powstały w czasie sezonu 2023/24 i były nagrywane nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Szwecji, Anglii, Portugalii czy Chorwacji. To unikatowa i zupełnie nowa produkcja.
Prace nad serialem „JA, KAPITAN” trwały od kilku miesięcy. W kolejnych odcinkach bliżej poznamy liderów ośmiu klubów PKO Bank Polski Ekstraklasy. Widzowie zobaczą przede wszystkim, jakimi są ludźmi. Nad każdym odcinkiem pracowały oddzielne ekipy realizatorskie i autorzy. Efekt prac przeszedł nasze oczekiwania. Mamy godziny nagranych rozmów z ważnymi osobami w życiu każdego kapitana. Odwiedziliśmy też ich rodzinne strony. Takiej sportowej serii dokumentalnej jeszcze nie było w naszej ofercie, a przypomnę, że seriale sportowe CANAL+ mają już swoją markę.
podkreśla Michał Kołodziejczyk, dyrektor CANAL+ SPORT.
Zachęcamy również do obejrzenia dwóch pierwszych epizodów z Lukasem Podolskim i Kamilem Grosickim.
DATY PREMIER ODCINKÓW „JA, KAPITAN” ORAZ ICH AUTORZY:
Lukas Podolski (Górnik Zabrze) – 28 maja
Autor: Piotr Glamowski
Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) – 4 czerwca
Autor: Bartosz Gleń
Josue (Legia Warszawa) – 11 czerwca
Autor: Jakub Jeleński
Taras Romanczuk (Jagiellonia Białystok) – 18 czerwca
Autor: Gabriel Rogaczewski
Zoran Arsenić (Raków Częstochowa) – 25 czerwca
Autor: Adam Zakrzewski
Mikael Ishak (Lech Poznań) – 2 lipca
Autor: Krzysztof Marciniak
Jakub Czerwiński (Piast Gliwice) – 9 lipca
Autor: Remigiusz Kula
Erik Exposito (Śląsk Wrocław) – 16 lipca
Autorzy: Jan Kałucki i Michał Mitrut