W marcu Ale kino+ zaprezentuje pięć filmów opowiadających o targających ludzkim życiem obsesjach. W programie cyklu „Kino Mówi: Opętanie”: francuski komediodramat „Fanka” z laureatką dwóch Cezarów Sandrine Kiberlain w roli głównej, rumuńska czarna komedia „Skarb”, ekranizacja kultowej powieści Dona DeLillo „Cosmopolis” w reżyserii Davida Cronenberga, nagrodzony Złotą Palmą za reżyserię na MFF w Cannes 2011 obraz Nicolasa Windinga Refna – „Drive” oraz nominowany do Oscara® film Tobiasa Lindholma „Wojna”. Premiery w każdy czwartek od 1 marca po godzinie 20:10. Tylko w Ale kino+.
Muriel (Sandrine Kiberlain) jest mitomanką, której wciąż przytrafiają się niewiarygodne historie. Jest też fanką numer jeden, gwiazdora pop Vincenta Lacroix (Laurent Lafitte). Czasem marzenia się spełniają... Pewnego wieczoru w drzwiach mieszkania Muriel staje nie kto inny, tylko sam Vincent. Okazuje się, że jej idol ma poważny kłopot, a dokładniej rzecz biorąc… trupa w bagażniku.
PREMIERA: czwartek, 1 marca, godz. 20:10
Przed filmem Błażej Hrapkowicz w programie „Kino Mówi” o koegzystencji celebrytów i artystów z ich fanami porozmawia z Tomaszem Kinem i Łukaszem Maciejewskim („Aktorki: Portrety”, „Aktorki: Odkrycia”).
Na antenie również „Skarb” (Comoara), czyli czarna komedia zrealizowana w naturalistycznej estetyce nowego kina rumuńskiego. Reżyser, Corneliu Porumboiu („12:08 na wschód od Bukaresztu”), lekko i dowcipnie, celnie i bez znieczulenia punktuje ludzkie ułomności.
33-letni Costi wiedzie z rodziną skromne, spokojne życie w mieście. Wieczorami czyta synkowi bajki na dobranoc. Ich ulubioną opowieścią jest historia Robin Hooda – chłopiec często wyobraża sobie ojca jako bohatera, który staje w obroniesłabszych. Costi nie przeczuwa, że niebawem znajdzie się w sytuacji rodem z kart dziecięcej książki. Niespodziewanie odwiedza go sąsiad, prosi o pożyczenie niemałych pieniędzy. Gdy okazuje się to niemożliwe, gość opowiada historię skarbu zakopanego w ogrodzie koło wiejskiego domu jego dziadków. Mężczyzna decyduje się pomóc w poszukiwaniach domniemanej fortuny z nadzieją uczestniczenia w jej podziale.
PREMIERA: czwartek, 8 marca, godz. 20:10
Przed filmem Błażej Hrapkowicz w programie „Kino Mówi” o współczesnej gorączce złota i kinie rumuńskim porozmawia z Dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury Sabrą Daici oraz publicystą i eseistą Tomaszem Stawiszyńskim.
Na ekranie zagości też wielki wizjoner kina David Cronenberg, który przedstawi swoją wizję kultowej powieści Dona DeLillo „Cosmopolis” (Comopolis). W roli głównej, wykraczającej daleko poza jego dotychczasowe emploi, Robert Pattinson.
Świat niedalekiej przyszłości. Z pozoru wszystko wygląda podobnie, ale… Życie jest szybsze i bardziej szalone. Fortuny są większe, ale bardziej kruche. Emocje są silniejsze, ale mniej trwałe. Seks jest mocniejszy, ale bardziej niebezpieczny. W przyszłości wszystko jest bardziej… Może dlatego, że zbliża się koniec. Erick Packer (Robert Pattinson), 28-letni miliarder, giełdowy geniusz, bezwzględny manipulator, opuszcza swój superluksusowy apartament na Manhattanie, by przemierzyć ogarnięte chaosem miasto. Będzie to podróż, która na zawsze odmieni jego uporządkowane, pozbawione emocji życie. Z wnętrza swej pancernej limuzyny Erick doświadczy świata, z jakim dotąd nie zetknął się twarzą w twarz.
PREMIERA: czwartek, 15 marca, godz. 20:10
Przed filmem Błażej Hrapkowicz w programie „Kino Mówi” o obsesjach Davida Cronenberga porozmawia z kuratorem Centrum Sztuki Filmowej w Toruniu, Radosławem Osińskim, oraz krytykiem filmowym Jakubem Wenclem.
„Drive” (Drive) to jeden z najgłośniejszych obrazów Nicolasa Windinga Refna, który przyniósł mu w 2011 roku Złotą Palmę MFF w Cannes dla najlepszego reżysera. Ekranizacja opowiadania Jamesa Sallisa pod tym samym tytułem z Ryanem Goslingiem w roli głównej.
Są mężczyźni, którzy wolność mają wpisaną w DNA. Przyciągają jak magnes tajemniczym uśmiechem i obietnicą niebezpiecznej przygody. Takim właśnie mężczyzną jest Driver (Ryan Gosling), chłopak, który za dnia pracuje jako kaskader, a nocami wynajmuje się jako kierowca gangsterów. Pewnego dnia poznaje Irene (Carey Mulligan) i traci dla niej głowę. Ich „love story” pisane będzie czystą adrenaliną.
PREMIERA: czwartek, 22 marca, godz. 21:45
Przed filmem Błażej Hrapkowicz w programie „Kino Mówi” o fascynacji przemocą we współczesnej kulturze porozmawia z krytykiem filmowym Darkiem Arestem oraz medioznawcą Jackiem Wasilewskim.
Cykl zakończy nominowany do Oscara® film Tobiasa Lindholma, scenarzysty „Polowania” i serialu „Rząd” – „Wojna” (Krigen). Obraz duńskiego reżysera określany jest przez międzynarodową krytykę mianem jednego z najbardziej inteligentnych filmów wojennych, jakie kiedykolwiek nakręcono.
Sierżant Claus Pedersen (Pilou Asbæk) stacjonuje wraz ze swoją kompanią na afgańskiej prowincji. W tym czasie żona dowódcy, Maria (Tuva Novotny), musi sobie radzić z trudami codziennego życia bez męża i samotnego wychowywania trojga dzieci. Podczas rutynowej misji żołnierze dostają się w krzyżowy ogień talibów. Aby ratować swoich ludzi, Claus podejmuje dramatyczną decyzję, w wyniku której zostaje oskarżony o popełnienie zbrodni wojennej. Konsekwencje czynu poważnie dotykają zarówno sierżanta, jak i jego rodzinę.
PREMIERA: czwartek, 29 marca, godz. 20:10
Przed filmem Błażej Hrapkowicz w programie „Kino Mówi” o konsekwencjach wojny porozmawia z psychotraumatologiem Katarzyną Podleską oraz politologiem dr. Błażejem Sajdukiem.