Zapraszamy do kin na wyjątkowy seans prezentowanego przedpremierowo w Cannes filmu Agnieszki Smoczyńskiej SILENT TWINS. Poruszająca, oparta na faktach historia bliźniaczek podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała aż cztery statuetki, w tym dla Najlepszego Filmu.
Siostry kontra świat – tak w trzech słowach można opisać historię June i Jennifer Gibbons. Losy bliźniaczek zostały opisane przez Marjorie Wallace w książce „Silent Twins”, która stała się punktem wyjścia do zrealizowania przez polską reżyserkę filmu pod tym samym tytułem. Obraz nie jest jednak typowym filmem opartym na faktach. I z całą pewnością nie można go nazwać cichym.
© Gutek Film
Tytułowe bliźniaczki przychodzą na świat latach 60. w walijskiej rodzinie karaibskich imigrantów. Początkowo otwarte na świat dziewczynki, z czasem przestają się odzywać i odcinają się od otaczającego je świata. Zawarty przez siostry pakt milczenia jest reakcją na wnikające z rasowych uprzedzeń nękanie ze strony rówieśników. Ten akt społecznego buntu doprowadza do rodzinnej tragedii. Zaniepokojeni rodzice i nauczyciele dostrzegają coraz bardziej destrukcyjny wpływ, jaki June i Jennifer wywierają na sobie wzajemnie, a same dziewczynki stają się ofiarami nie tylko własnych wyborów, ale i systemu, który powinien je chronić.
SILENT TWINS to historia niejednoznaczna zarówno w formie, jak i na płaszczyźnie fabularnej. Zachowanie głównych bohaterek jest z jednej strony niewątpliwie milczącym wołaniem o pomoc, z drugiej wydaje się świadomym zamknięciem we własnym świecie na rzecz rozwoju wyobraźni i twórczych aspiracji. Wszystkie te emocje świetnie oddają wcielające się w bliźniaczki na ekranie Letitia Wright i Tamara Lawrance. Wielowymiarowość filmu podkreślana jest także mnogością zastosowanych form. Obrazy szarej codzienności pełnej bólu i pragnień, które wydają się niemożliwe do spełnienia, przeplatają się z barwnymi, iście musicalowymi wstawkami i surrealistycznymi animacjami obrazującymi fantazje głównych bohaterek.
Film Agnieszki Smoczyńskiej, znanej m.in. z głośnych „Córek dancingu”, to bez wątpienia obraz oryginalny i fantastycznie zrealizowany. Zasługujący w każdej mierze na rozgłos i uznanie, jakie wzbudził.