W weekend 23-25 czerwca CANAL+ zaprosi swoich widzów na premiery w ramach cyklu „Polska bez znieczulenia”. W programie: „Wołyń” (reż. Wojciech Smarzowski) z Michaliną Łabacz („Belfer”) i Arkadiuszem Jakubikiem („Jestem mordercą), „Zaćma” (reż. Ryszard Bugajski) z Marią Mamoną („Układ zamknięty”) i Januszem Gajosem („Body/Ciało”) oraz „Szczęście świata” (reż. Michał Rosa) z Karoliną Gruszką („Maria Skłodowska-Curie”) i Agatą Kuleszą („Róża”). Prosto z kinowych ekranów. Tylko w CANAL+.
Dzieło graniczące z wybitnością
Darek Kuźma, Onet Film
Kino bolesne, ale wydaje się mądre i uczciwe wobec historii
Piotr Guszkowski, „Co jest grane 24”
Wstrząsający i najbardziej bezkompromisowy polski film, jaki kiedykolwiek trafił na ekrany
Grzegorz Kłos, Wirtualna Polska
PREMIERA: CANAL+, sobota, 24 czerwca, godz. 23:00
W czerwcu na widzów czeka również premiera najnowszego filmu Ryszarda Bugajskiego, reżysera takich tytułów jak „Przesłuchanie”, „Generał Nil” czy „Układ zamknięty”. „Zaćma” to patriotyczne kino na najwyższym poziomie, które zostało entuzjastycznie przyjęte na MFF w Toronto. Produkcja była prezentowana również w Konkursie Głównym na FPFF 2016 w Gdyni. Zdumiewająca historia spotkania Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia z Julią Brystygierową zwaną „Krwawą Luną”, eks-funkcjonariuszką Ministerstwa Bezpieczeństwa. Tam, jako szefowa owianego złą sławą Departamentu V, osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Słynęła z donosów do NKWD, nie oszczędzała swoich partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, ubiega się o prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zanim jednak dojdzie do spotkania z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji księdza i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę.
„Zaćma” zachwyci zachodniego widza swoim uniwersalizmem. Polacy mogą inaczej spojrzeć na pochylanie się nad rozterkami duchowymi komunistycznej bestii
Łukasz Adamski, wPolityce.pl
Genialna rola [Marii Mamony – dop. red.], dla której warto obejrzeć ten film
Tomasz Błoński, Film.com.pl
Emocjonujący i dobrze skonstruowany dramat psychologiczny, który udziela prostych odpowiedzi na pytanie, kim jest/może być człowiek, mający na koncie tyle zbrodni
Katarzyna Kurowska, Przekładaniec filmowy
PREMIERA: CANAL+, piątek, 23 czerwca, godz. 21:00
Cykl zakończy opowieść o losach mieszkańców pewnej kamienicy na południu Polski. „Szczęście świata” to historia młodej kobiety – Róży (Karolina Gruszka), której pożądali wszyscy mężczyźni, ale miłości nie dał nikt. Produkcja przedstawia portret Śląska, miejsca, w którym przez długi czas żyli wspólnie Ślązacy, Polacy, Żydzi i Niemcy. Wojna zerwała budowane przez wiele lat więzi między tymi społecznościami.
„Szczęście świata” to bardzo ładny film. Jeśli ktoś jeszcze używa dzisiaj takich staroświeckich ocen
Zdzisław Pietrasik, „Polityka”
„Szczęście świata” Michała Rosy przypomina filmy Wesa Andersona, bo łączy precyzyjną konstrukcję z poezją
Tadeusz Sobolewski, „Gazeta Wyborcza”
Zachwyca wizualnym dopracowaniem za sprawą zdjęć Marcina Koszałki oraz niezwykle efemeryczną Karoliną Gruszką
Małgorzata Czop, FDB
PREMIERA: CANAL+, niedziela, 25 czerwca, godz. 21:30