„FORZA ITALIA! VIVA ITALIA!” – brzmiały głosy na europejskich ulicach po finale EURO 2020. Kraj mistrzów piłki jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie zakątków, a włoska kuchnia jest jedną z najpopularniejszych na świecie. Pizza, pasty, aromatyczna kawa i fenomenalne wino – to tylko pierwsze skojarzenia. Poznajcie genialne włoskie przepisy dzięki CANAL+ online i CANAL+ KUCHNIA. Buon Appetito!
W podróż po talerzu na Półwysep Apeniński wybierzemy się razem z Marietą Marecką. Kulinarna pasjonatka zdradzi tajniki prawdziwej włoskiej kuchni. Poznamy przepisy na ichniejsze antipasti, genialne makarony oraz klasyczne słodkości. Gnocchi z pesto rosso, linguine con panna e rosmarino, pappa al pomodoro, zeppole, risotto z krewetkami oraz orzechowo-czekoladowe cantucci – to tylko niektóre z pyszności, których smak przeniesie nas do słonecznej Italii.
Seria „ABC gotowania - kuchnia włoska” dostępna jest w CANAL + online na canalplus.com.
Esencją włoskiej kuchni są świeże składniki. Udowodnią to również „Kudłacze na motorach”: Dave i Si wybiorą się na południe kraju i poprowadzą widzów poza utarte turystyczne szlaki w poszukiwaniu autentycznych smaków legendarnej cucina povera. Czekają na nas jeżowce prosto z morza, nduja, czerwona cebula z Tropei czy bergamotki. Jesteście gotowi na prawdziwą włoską ucztę?
Cały sezon „Kudłacze na motorach: wokół Morza Śródziemnego” do obejrzenia w serwisie CANAL + online na canalplus.com.
PRZEPISY Z PROGRAMU CANAL+ KUCHNIA: ABC GOTOWANIA – KUCHNIA WŁOSKA
Pappa al pomodoro, fot. CANAL+ Polska
PAPPA AL POMODORO
Składniki:
· 2 puszki pomidorów (świetne będą koktajlowe w puszce)
· 400 g podłużnych, słodkich pomidorków koktajlowych
· 1 marchew
· 1 cebula
· 2 ząbki czosnku
· 1 papryczka chili
· ok. 300 g czerstwego, białego pieczywa
· oliwa
· sól
· pieprz
· pęczek świeżej bazylii
· szczypta cukru
· opcjonalnie ok. 500 ml lekkiego wywaru lub wody
Przygotowanie:
Pomidorki koktajlowe przecinamy na pół, skrapiamy porządnie oliwą, solimy i doprawiamy pieprzem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni na ok. 20 minut, powinny się lekko skarmelizować.
W tym czasie marchew, seler i cebulę kroimy w bardzo drobną kosteczkę i wraz z łodyżkami bazylii (drobno pokrojonymi) podduszamy na 2-3 łyżkach oliwy. Dodajemy czosnek i papryczkę i wlewamy pomidory z puszki. Dodajemy podpieczone pomidory koktajlowe i na niezbyt dużym gazie gotujemy całość, doprawiając odrobiną cukru. Jeśli będzie zbyt gęste, można zupę podlać lekkim wywarem lub wodą. Jak pomidory zaczną się rozpadać można je zmiksować, żeby krem był gładki, ale nie jest to konieczne.
Stopniowo dodajemy małe kawałki czerstwego pieczywa zagęszczając zupę (jeśli nie przepadacie za kawałkami pieczywa w zupie można całość zmiksować blenderem). Na koniec doprawiamy całość solą i świeżo zmielonym pieprzem oraz drobniutko poszatkowanymi listkami bazylii, po nałożeniu na talerze skrapiamy oliwą.
Linguine con panna e rosmarino, fot. CANAL+ Polska
LINGUINE CON PANNA E ROSMARINO
Składniki:
· 200 g makaronu linguine
· ok. 25 g masła
· 1-2 ząbków czosnku
· 2 gałązki świeżego rozmarynu
· ok. 200 ml śmietany 30-36 %
· 3-4 łyżki startego parmezanu lub pecorino
· sól
· pieprz
Przygotowanie:
Do osolonego wrzątku wrzucamy makaron, w tym czasie rozgrzewamy masło na patelni i jak tylko się rozpuści dodajemy całe gałązki rozmarynu i pokrojony w cienkie plastry czosnek. Płomień pod patelnią nie powinien być zbyt duży, masło i czosnek nie powinny się smażyć, a bardziej dusić. Można całość na chwilę przykryć pokrywką.
Wyciągamy gałązki rozmarynu i na patelnię wlewamy śmietankę. Mieszamy, najlepiej za pomocą mieszadła ze sprężynką lub rózgą. Do sosu dodajemy ugotowane al dente linguine, część wody spod makaronu zostawiając na później do rozrzedzenia sosu. Krótko razem całość podgrzewamy, dodajemy większą część sera i przyprawiamy świeżo zmielonym pieprzem. Nakładamy na talerze i serwujemy, dodatkowo posypując pieprzem i serem.
Zeppole al forno, fot. CANAL+ Polska
ZEPPOLE AL FORNO
Składniki:
Ciasto:
· 250 ml wody
· 150 g mąki pszennej
· sól
· 100 g masła
· 3 jaja
· 1 żółtko
· olej arachidowy do smażenia
Krem budyniowy:
· 500 ml mleka
· 1 laska wanilii
· 4 żółtka
· 60 g mąki pszennej lub skrobi kukurydzianej
· 120 g drobnego cukru
Dodatki:
· cukier puder
· wiśnie w syropie
Przygotowanie:
Przygotowujemy krem budyniowy. Laskę wanilii przecinamy na pół, ostrym nożem wyciągamy z niej ziarenka i wraz ze skórką dodajemy do mleka, które wlewamy do rondla. Podgrzewamy aż do zagotowania mleka.
Żółtka wraz cukrem ucieramy do białości, następnie dodajemy przesianą mąkę lub skrobię kukurydzianą i ucieramy dalej. Z mleka wyławiamy skórkę z wanilii, wstawiamy ponownie rondel na średni gaz i stopniowo wlewamy do mleka masę jajeczną, ciągle całość mieszając. Gotujemy całość aż krem zacznie gęstnieć, ciągle mieszamy, żeby budyń się nie przypalił i był gładki. Przykrywamy budyń w tzw. „kontakcie”, tj. dotykając folią spożywczą wierzchu kremu, zapobiegnie to powstawaniu kożucha. Krem należy całkowicie wystudzić.
Wlewamy wodę do rondla, dodajemy masło i sporą szczyptę soli. Gotujemy do czasu rozpuszczenia się masła. Następnie na raz wsypujemy przesianą mąkę i nadal podgrzewając mieszamy całość, aż zacznie odchodzić od ścianek. Studzimy masę, następnie dodajemy jajo po jaju ciągle miksując. Każde kolejne jajko dodajemy wtedy, gdy poprzednie dobrze połączy się z ciastem.
Przekładamy ciasto do rękawa cukierniczego, wyciskamy na papier do pieczenia okręgi o średnicy ok. 7-8 cm (lub mniejsze jeśli wolimy). Papier z ciastem tniemy na kwadraty. Olej rozgrzewamy w rondlu, jak będzie gorący łapiemy za wycięty kawałek papieru z ciastem i układamy delikatnie na oleju, papierem do góry. Po chwili ściągamy papier z pączka i smażmy go z dwóch stron na złoty kolor.
Część ciasta na zeppole można przygotować w piekarniku, wystarczy wycisnąć okręgi na papierze do pieczenia i piec ok. 20 minut w temperaturze 200 stopni. Ptysie studzimy w uchylonym piekarniku przez 15-20 minut. Krem budyniowy przekładamy do rękawa cukierniczego, wyciskamy porcję na każdego ptysia lub usmażonego zeppole, dekorujemy wiśnią z syropu i obsypujemy cukrem pudrem.