W lutym Ale kino+ zaprasza na cykl „Kino Mówi: Społeczeństwo”. W programie: „W imieniu armii” Orena Movermana (dwie nominacje do Oscara®, Srebrny Niedźwiedź MFF w Berlinie w kategorii Najlepszy scenariusz), „Taxi-Teheran” Jafara Panahiego (Złoty Niedźwiedź MFF w Berlinie), „Love” Gaspara Noé (Nagroda Jury Festiwalu Camerimage) oraz „Chevalier” Athiny Rachel Tsangari (premiera telewizyjna). Cztery odmienne, pogłębione, filmowe obrazy społeczeństwa. W każdy czwartek lutego (od 2 do 23 lutego), po godzinie 20:10. Wstęp do każdego filmu w autorskim magazynie „Kino Mówi”. Tylko w Ale kino+.
„W imieniu armii” („The Messenger”, 2009), reż. Oren Moverman
Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem i nominowany do Oscara® reżyserski debiut pochodzącego z Izraela scenarzysty („Syn Jezusa”, „I’m Not There. Gdzie indziej jestem”) i byłego dziennikarza Orena Movermana. W rolach głównych Woody Harrelson („Detektyw”, „Urodzeni mordercy”, „Iluzja”) i Ben Foster („Ocalony”).
Przybierając perspektywę intymnego dramatu, film w oszczędnej formie opowiada o wojnie w Iraku. Pozbawiony zgiełku walk, wybuchów, okaleczonych ciał, pustynnej scenerii, obraz Movermana koncentruje się na ludziach, którzy muszą pokonać wojenną traumę. Reżyser, który sam w latach 80. był żołnierzem, dostrzega szansę na powrót do normalnego życia w miłości. Premiera: czwartek, 2 lutego, 20:10
„Taxi-Teheran” („Taxi”, 2015), reż. Jafar Panahi
W nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem „Taxi-Teheran” Jafara Panahiego („Krąg”, „Na spalonym”) podróżujący po Teheranie jako taksówkarz reżyser na przykładzie kolejnych pasażerów z humorem pokazuje absurdy i grozę życia w jego ojczyźnie.
Chociaż pojawia się tu dosadna krytyka instytucji cenzury czy opresyjnego systemu, film przepełniony jest miłością do perskiej kultury i Irańczyków. Dzięki niemu dowiadujemy się na temat Iranu więcej niż z mediów w ostatniej dekadzie.
Premiera: czwartek, 9 lutego, 20:10
„Love” („Love”, 2015), reż. Gaspar Noé
Namiętny związek pełen narkotyków, erotycznych przygód i wzajemnych pretensji, który odcisnął trwałe piętno na życiu dwóch młodych ludzi. Wszystko okiem kontrowersyjnego Gaspara Noé („Nieodwracalne”, „Wkraczając w pustkę”). W roli głównej Karl Glusman („Zwierzęta nocy”).
W noworoczny poranek Murphy (Karl Glusman) odbiera telefon od matki swojej byłej dziewczyny, Elektry (Aomi Muyock). Kobieta martwi się o córkę, po której słuch zaginął i od dwóch miesięcy nikt nie miał z nią kontaktu. Ciągle jeszcze zamroczony sylwestrową imprezą Murphy w myślach wraca pamięcią do swego romansu z Elektrą, gdy oboje byli pełni radości i aspiracji. Murphy zostaje sam w domu i po zażyciu opium próbuje zmierzyć się ze swoją przeszłością – minionym szczęściem, popełnionymi błędami, skrywanymi uczuciami, otaczającą go pustką.
Premiera: czwartek, 16 lutego, 22:45
„Chevalier” („Chevalier”, 2015), reż. Athina Rachel Tsangari
Najnowszy film Athiny Rachel Tsangari, reżyserki głośnego „Attenberg” oraz producentki „Kła” i „Alp”.
Na środku Morza Egejskiego sześciu mężczyzn, którzy wybrali się na wędkarską wyprawę luksusowym jachtem, postanawia zagrać w szczególną grę. W jej trakcie różne rzeczy porównują. Inne – mierzą. Cel, to ustalić kto jest „najlepszy we wszystkim”. Nikt nie zejdzie z łodzi dopóki nie zostanie wyłoniony zwycięzca, który na palec założy symbol zwycięstwa: pierścień o nazwie Chevalier.
Premiera: czwartek, 23 lutego, 20:10